بیش‌ترین دغدغه پدران و مادران در این باره چیست؟
اعتیاد به بازی های آنلاین چیست؟
چگونه اختلال بازی را در فرزندم تشخیص دهم؟
چگونه از اعتیاد به بازی در کودک خود پیشگیری کنیم؟
رسانه های اجتماعی و سلامت روان

A

بیش‌ترین دغدغه پدران و مادران در این باره چیست؟

والدین طیف وسیعی از مشکلات را مطرح می‌کنند، برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم:

ترس از اعتیاد به گوشی های هوشمند

۱-
"من متوجه شده ام که فرزندم چقدر غیر اجتماعی شده است، من نمی‌توانم او را وادار کنم که بدون تلفن همراه از خانه بیرون برود و یا با دیگران از راه‌های غیرمجازی ارتباط بگیرد، او موبایل را همه جا با خود می‌برد. حتی می‌توان گفت که او واقعاً به موبایل معتاد شده است و وقتی تلفن همراهش نیست، به معنای واقعی کلمه دچار فروپاشی روانی می‌شود."

۲-
"من این روزها شروع به وضع قانون کرده‌ام، زیرا فرزندم هر دقیقه‌ای که بیدار است را با تلفن هوشمندش می‌گذراند، طنز تلخ این بود که امروز حتی مجبور شدم گوشی را از او بگیرم."

شبکه‌های اجتماعی بر تندرستی تاثیر می‌گذارند

۳-
"شبکه‌های اجتماعی چنان کودکان را غرق در خود می‌کنند که به آن‌ها دیکته می‌کنند که چگونه ببینند و چگونه رفتار کنند. در آن‌جا همه زندگی ایده آلی دارند، همیشه در تعطیلات‌اند، بیرون غذا می‌خورند و امثال آن. من می‌دانم که این‌ها مطابق واقعیت نیستند، اما انتقال این واقعیت به فرزندانم دشوار است."

۴-
"من احساس می‌کنم که همه ما بیش‌تر و بیش‌تر به رسانه‌های اجتماعی وابسته می‌شویم و راه‌های زیادی از قلدری و زورگویی در این سایت‌ها و رسانه‌ها هر روز عیان می‌شود. هم‌چنین احساس می‌کنم که بزرگسالان جوان، نوجوانان و کودکان نمی‌دانند چگونه به مسائل مختلف واکنش نشان دهند و کمکی که نیاز دارند را چگونه دریافت کنند."

راه‌های ارتباطی و محتوای نامناسب

۵-
"[پسر من] یوتیوب را زیاد تماشا می‌کند و در این شرایط، شما این نگرانی را دارید که او کدام ویدیوها را می‌بیند و از بین نظرات موجود در پایین ویدیوها، کدام را مطالعه می‌کند."